Jak liczyć powierzchnię użytkową lokalu?
Dodano 10.6.2021

Prawidłowe wyliczenie powierzchni użytkowej ma ogromne znaczenia. Jej wartość ma wpływ na wartość i cenę lokalu w przypadku kupna, koszt wynajmu czy opłaty i podatki, które ponosimy. Dlatego tak ważne jest, aby wyliczyć ją właściwie. Istnieją różne metodologie wyliczania powierzchni użytkowej lokalu, a właściwe przepisy znajdują się w szeregu ustaw i rozporządzeń. Nieprawidłowo wyliczona powierzchnia użytkowa lokalu może skutkować nawet odpowiedzialnością karną. Dlatego jej wyliczenie warto powierzyć specjaliście.
Prawne aspekty wyliczania powierzchni użytkowej lokalu
Ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego wskazuje, że podmiot sprzedający nieruchomość jest zobowiązany do wskazania w umowie metody, jakiej używa do pomiaru powierzchni użytkowej.
Powierzchnię użytkową wyliczamy według norm do których odsyła rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej dnia 12 kwietnia 2012 roku.
W zależności od przyjętej normy, którą wybierają strony umowy, możemy wyliczyć powierzchnię użytkową na ścianach bez tynków lub po ułożeniu tynków. Inna istotna różnica dotyczy tego czy do powierzchni użytkowej wliczamy takie powierzchnie jak tarasy czy balkony – tutaj mogą one być albo wykazane oddzielnie, albo nie być w ogóle wliczone do powierzchni użytkowej. Te niuanse są ważne, dlatego wyliczenie powierzchni użytkowej warto powierzyć geodecie, który przeprowadzi wyliczenia według wybranej normy i najkorzystniejszego przelicznika.
Informacje dotyczące powierzchni użytkowej powinny znajdować się w księdze wieczystej.
Gwarancją prawidłowego wyliczenia powierzchni użytkowej lokalu jest skorzystanie z usług specjalisty. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą, która wykonana pomiary na najwyższym poziomie. Precyzyjne pomiary, przeprowadzone przez geodetę, pozwolą określić czy deklarowana wielkość powierzchni użytkowej mieszkania lub domu, jest zgodna z deklarowaną przez sprzedającego, a w przypadku jakichkolwiek niezgodności, daje ona prawo do ubiegania się o zwrot części poniesionych kosztów.